Nastavení cookies
IVITAS vstupuje na polský trh
V březnu 2020 společnost IVITAS úspěšně vstoupila na polský trh.  S podporou nového člena našeho týmu Jerzyho Modrzejewského jsme podepsali smlouvu s prvním polským zákazníkem. Jerzy Modrzejewski bude ve firmě IVITAS zajišťovat vyhledávání a rozvoj obchodních příležitostí v Polsku a se svými téměř čtyřicetiletými mezinárodními zkušenostmi v oblasti technologií elektráren je velmi vítaným přírůstkem do týmu.

„Hledali jsme vysoce zkušeného a respektovaného profesionála v oblasti energetiky, který by nabízel naše služby na polském trhu. Jerzy dokonale zapadal do profilu. Těší nás, že právě on bude zastupovat společnost IVITAS v Polsku,“ uvedl předseda představenstva IVITAS Pavel Dostál a Jerzy Modrzejewski doplnil : „Jsem přesvědčen, že know-how a technické znalosti IVITASu, budou přínosem pro mnoho polských společností. Ve vzájemné spolupráci vidím skvělou příležitost.“

Dále jsme s Jerzym hovořili o jeho vzdělání, profesních zkušenostech, výhledu polské energetiky a také o tom, jak vidí své budoucí působení v IVITAS.

Jerzy, můžeš nám prosím říct něco o sobě a o svém vzdělání?

Velmi rád. Narodil jsem se v Bytom, což je menší město nedaleko Katovic. Vždy jsem se zajímal o energetiku a turbíny, což mě přivedlo ke studiu na Slezské technické univerzitě v Gliwicích, kde jsem získal magisterský titul ze strojírenství se specializací na energetiku. Poté jsem pokračoval v postgraduálním studiu a získal doktorát v diagnostice točivých strojů.

V dalších letech jsem absolvoval studium managementu pro britský průmysl, které zastřešovala Confederation of British Industry. Během pobytu ve Velké Británii jsem rovněž studoval možnosti přechodu uhelných elektráren na jiné formy paliva, jakož i diagnostiku strojních zařízení elektráren.

A jak to bylo se získáváním pracovních zkušeností v oblasti energetiky?

Po absolvování univerzity bylo mé první zaměstnání na pozici konstruktéra hydraulických systémů v oddělení průmyslových pecí v HUTMASZPROJEKT - HAPEKO v Katovicích. Poté jsem nastoupil do firmy ZRE Katowice, kde jsem byl asi 10 let zaměstnán jako inženýr diagnostiky a projektový manažer pro generální opravy elektráren, instalace turbín a projekty obnovy. Zakázky, na kterých jsem se podílel byly nejen v rámci Evropy (v Polsku, Česká republice a na Balkáně), ale také ve Spojených arabských emirátech.

Velkým projektem, na kterém jsem pracoval téměř tři roky, byla generální oprava Elektrárny Přunéřov II v České republice, kde jsem působil jako inženýr diagnostiky a projektový manažer. Byla to pro mě velmi zajímavá pracovní zkušenost.

V oblasti parních turbín jsem rovněž spolupracoval s plzeňskou Doosan Škoda Power.

V roce 2004 jsem začal pracovat ve Finsku pro Foster Wheeler OY, kde jsem nastoupil na pozici vedoucího nákupu pro projekty v italské Lomelině a Miláně. Druhý zmíněný zahrnoval dodávku kotle pro závod na likvidaci odpadů. V roce 2005 jsem se vrátil domů do Foster Wheeler Energia Polska jako manažer subdodávek pro dva velké projekty elektráren - Lagisza s dodávkou fluidního kotle 460 MW a Czestochowa pro dodávku fluidního kotle 186 MW.

Předtím než jsem v roce 2014 založil svou vlastní poradenskou společnost, byl mým posledním zaměstnavatelem Bilfinger Berger Industrial Services Germany. Zde jsem strávil velmi rušné čtyři roky na pozici obchodního ředitele v segmentu klíčových zákazníků.

Kdy jsi se poprvé setkal s firmou IVITAS a co vedlo k vzájemné dohodě o spolupráci?

Poprvé jsme byli vzájemně představeni přibližně před třemi lety během projektu, na kterém jsem spolupracoval s českou společností Hutní Montáže. Ta mi doporučila IVITAS jako spolehlivé a kvalifikované profesionály, kterým lze plně důvěřovat. Spolupráce se ale naplno rozběhla až v březnu letošního roku, na začátku epidemie COVID-19, kdy jsme se po delší odmlce opět vzájemně zkontaktovali a velmi rychle se dohodli na zahájení spolupráce.

Mohl bys prosím blíže představit svou novou roli v rámci IVITAS?

Ze své pozice ředitele pro rozvoj podnikání v Polsku kontaktuji polské společnosti, které poptávají zkušeného partnera v oblasti projektování energetických zařízení, včetně možnosti zajištění dodávky projektovaného zařízení na klíč. IVITAS se liší od ostatních velkých společností, protože jsou velmi flexibilní a reagují na žádosti klientů opravdu velmi rychle.

S potěšením konstatuji, že ihned po zahájení spolupráce s IVITAS jsem dojednal dvě zakázky pro firmu SUMITOMO SHI FW ENERIA OY. První z nich je projekt potrubí pro elektrárnu na Tchaj-wanu. Druhá je obdobný projekt potrubí pro kotle v Jižní Koreji. Kromě těchto dvou již podepsaných smluv mám další projekty, které jsou v současné době v jednání.

Jaké další možnosti uplatnění může v budoucnu IVITAS na polském trhu očekávat?

Budoucnost firmy IVITAS na polském trhu vidím velmi pozitivně. Důležitým aspektem nadcházejícího vývoje je mimo jiné závazek polské vlády snižovat využívání uhlí pro výrobu energie. V praxi to znamená, že do roku 2040 vláda bude usilovat o to, aby se pouze 60 % energie vyrábělo z uhlí a 40 % z jiných zdrojů paliva. Vzhledem k tomu, že téměř veškerá energie v Polsku je v současné době vyráběna spalováním uhlí, proběhne v uhelných elektrárnách po celé zemi obrovská transformace na jiné formy paliva. Podle mého názoru se bude jednat zejména o přechod na zemní plyn.

Pokud jde o zemní plyn, je důležité zmínit, že Polsko již v současné době velké množství tohoto paliva do země dováží. Jedním zdrojem je ruský plynovod a druhým tankery, které zemní plyn pravidelně přiváží do polských přístavů z Ameriky. Důležitý posun v zásobování plynem nastane v říjnu 2022, kdy bude spuštěn plynovod z Norska.

Tyto tři nezávislé zdroje zemního plynu umožní polským firmám dojednávat výhodné ceny dodávek, což bude významný impulsem pro přechod na zemní plyn.

Společnost IVITAS se již na mnoha projektech změny paliva podílela, v této oblasti se může pochlubit zajímavými referencemi a je tedy ve velmi dobrém postavení své služby nabídnout rovněž polským zákazníkům a na této důležité energetické transformaci se tak aktivně podílet.

Jerzy, prozradíš nám prosím něco o svých zálibách? Jaké máš koníčky a co rád děláš ve svém volném čase?

Mezi mé nejoblíbenější aktivity patří vyjížďky na kole s mojí ženou a horská turistika. Velmi rád rovněž jezdím k moři, obzvláště jsem si oblíbil balkánské pobřeží, kde si vzpomenu na projekty, na kterých jsem v minulosti v tomto regionu pracoval.

Rád mám také jachting, prozatím jen jako spolucestující na plachetnici mého syna, v budoucnu bych ale rád kapitánské zkoušky sám složil. Ještě uvidíme.

Od roku 1996 se IVITAS specializuje na navrhování technologických systémů pro kapitálové investice v České republice i v zahraničí s hlavním zaměřením na energetiku a technologická zařízení. Vysoká úroveň know-how a hluboké znalosti, které IVITAS každému projektu přináší, nám získala řadu významných klientů, mezi něž patří GE Power, ArcelorMittal, ČEZ a mnoho dalších.